Kovo 24-oji Pasaulinė tuberkuliozės diena

Tuberkuliozė (TB)  – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (TM) (Mycobacterium tuberculosis), plintanti per orą su dalelėmis. Pagrindinis tuberkuliozės mikobakterijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma. Negydomas TB sergantis žmogus gali mirti.

Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Tuberkuliozės mikobakterija dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė).

Plaučių tuberkuliozė pasireiškia šiais pagrindiniais požymiais: sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių; skausmas krūtinėje; skreplių ar kraujo atkosėjimas. Kiti požymiai gali būti: silpnumas ar nuovargis; svorio kritimas; apetito stoka; drebulys; karščiavimas; naktinis prakaitavimas.

Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai plaučių Ttuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Mikobakterijos ore gali išlikti kelias valandas priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs mikobakterijomis užteršto oro, gali tapti infekuotu.

Užsikrėtę asmenys savo organizme turi tuberkuliozės mikobakterijas, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia tuberkuliozei būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo.

Sergančių tuberkulioze žmonių organizme bakterijos aktyviai dauginasi, jiems pasireiškia tuberkuliozei būdingi simptomai, kosėdami jie platina užkratą. Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama, jei yra kasdienis artimas sąlytis su sergančiais asmenimis gyvenamoje aplinkoje, darbe, kitose įstaigose.

Tuberkuliozės profilaktinės priemonės:

  • Asmeninė sergančiųjų higiena (kosint prisidengti burną, dažnai plauti rankas, nespjaudyti ant grindų);
  • Rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje;
  • Reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas;
  • Kruopščiai valyti aplinkos paviršius;
  • Stiprinti imunitetą;
  • Reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą.

Rūpinkimės savo sveikata!

                      Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Birutė Vitkauskaitė

paveiks tb