2019-04-02 paminėta Pasaulinė autizmo diena

Ne taip seniai, 2007 metų gruodžio 18 dieną, Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja balandžio 2-ąją paskelbė Pasauline autizmo diena. Jos  tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į autizmą, kaip į sparčiai plintantį sveikatos sutrikimą, paskatinti ankstyvą diagnostiką bei pagalbą. Autizmas (iš graikų „autos“ – pats, „izmas“ – orientacija) – įvairiapusis žmogaus raidos sutrikimas, kuriam būdingi sutrikimai, pasireiškiantys trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio. Autizmo bruožų turintys žmonės „kitaip“ suvokia aplinką. Jie dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti bendrą situacijos kontekstą. Autistai retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus nuotaiką veide. Įrodyta, jog autizmas tikrai nėra blogo auklėjimo ar konfliktų šeimoje padarinys. Jam įtakos turi genų ir biologinės aplinkos įtaka prieš, per ir po gimimo. Neigiami veiksniai gali paveikti smegenų vystymąsi ir sukelti autizmo sutrikimus. Autizmo simptomai yra skirtingi, o jų sunkumo laipsnis keičiasi augant vaikui. Teikiant tinkamą pagalbą, sutrikę gebėjimai gali būti pagerinami, o autistiško elgesio apraiškos sušvelninamos. Šiuo metu pasaulyje yra per 67 mln. autistų, berniukams autizmas diagnozuojamas 4 kartus dažniau nei mergaitėms. Autistiškų savybių turintys vaikai dažnai vadinami „lietaus vaikais“, jautriais ir ypatingais. 2019-04-02 mokytoja Edita Jucienė ir socialinė pedagogė Vaiga Šimukaitė parengė meninę kompoziciją iš skėčių ir lietaus fotografijų, per ilgąsias pertraukas buvo demonstruojama video medžiaga „Pokalbiai su Tomu“. Tai filmas apie jau pilnamečio Tomo, turinčio Aspergerio sindromą, sėkmės istoriją. Tikimės jūsų supratimo, nes nuo kiekvieno iš mūsų požiūrio priklauso šių vaikų integracijos sėkmė mūsų mokykloje. Primename, kad Albertas Enšteinas, Nikolas Tesla, Vofgangas Amadėjus Mocartas, Hansas Kristianas Andersenas, Mikelandželas, Čarlis Richteris, Abraomas Linkolnas, Bilas Geitsas ir daugybė kitų garsių žmonių turėjo Aspergerio sindromą ir iki šiol liko nepralenkiami genijai savo srityse.

Socialinė pedagogė Vaiga Šimukaitė